Delegiranje nije samo puko prebacivanje zadatka već od djelatnika traži preuzimanje odgovornosti za izvođenje zadatka, ovlašćuje ga za djelovanje u vaše ime, dok vi kao vođa i dalje zadržavate dio odgovornosti za uspješno rješavanje zadatka.
Prednosti učinkovitog delegiranja jesu u tome u što ćete uštedjeti vaše vrijeme, članovi tima bit će motiviraniji, eksperti u timu koji imaju više znanja od vas će napraviti dobar posao, a vi kao vođa ojačat ćete svoju ulogu i poziciju vođe.
Opasnosti od neučinkovitog delegiranja jesu u tome što ćete izgubiti previše vremena na nadziranje drugih ili izvršavanje zadataka umjesto drugih, možete delegirati zadatak pogrešnoj osobi u timu i neučinkovito iskoristiti vještine i znanja u timu, a pojedinci neće razviti nove vještine, bit će demotivirani i neće htjeti prihvatiti odgovornost.
Kako biste uspješno delegirali, trebate biti spremni povjeriti zadatke drugim ljudima i imati u njih povjerenja, ali i biti spremni za preuzimanje rizika i mogućih pogrešaka. Također trebate izbjegavati mikromenadžment i omogućiti zaposlenicima donošenje odluka.
Kada delegirati?
- Kada zadatak može biti koristan za stjecanje znanja zaposleniku
- Kada zaposlenik ima više znanja ili iskustva u izvršavanju takvih zadataka
- Kada je to ponavljajući zadatak te su svi zaposlenici sposobni izvršiti ga
- Kada je zadatak niskog prioriteta, a vi imate zadatke visokih prioriteta koji zahtijevaju vašu pažnju
Komu delegirati? Trebate znati:
- koje su jake, a koje slabe strane zaposlenika
- koliko je zaposlenik iskusan i zna raditi (u kojoj se razvojnoj fazi nalazi sukladno situacijskom vođenju)
- koliko zaposlenik trenutačno ima zadataka koje obavlja.
Najčešći problemi oko delegiranja jesu:
- Izbjegavate delegirati određene stvari – bojite se neuspjeha podređenih, vjerujete da vi možete zadatak obaviti brže i bolje; bojite se da će to drugi shvatiti kao prebacivanje tereta na druge osobe i zamjerit će vam.
- Delegirali ste pogrešan zadatak – pretežak za vas, želite se osloboditi odgovornosti, niste potpuno sagledali sposobnost koja je potrebna za rješavanje zadatka, kao niti sposobnost pojedinca.
- Uplećete se / podređeni prekoračuje ovlasti – dvosmjerni problem s čestim uzrokom – niste uspostavili čvrstu strukturu s jasnim ograničenjem delegiranja.
Kako biste bili uspješni u delegiranju, oslobodite se straha, steknite povjerenje u druge ljude, preuzmite prihvatljiv rizik i dajte ljudima šansu.
Još dodatnih savjeta glede pravilnog delegiranja i uspješnog vođenja vaših ljudi, možete pronaći u knjizi “Kako voditi sebe i druge”.
Mirta Fraisman Čobanov
leadership coach & psihoterapeut