Jeste li se ikad zapitali kakav je odnos između mogućnosti zamišljanja slike svijeta kakav želite i procesa razmišljanja? Renesansni humanist Leonardo da Vinci smatrao je kako su ova dva procesa vrlo slična: „Vizualizirati znači misliti.“ Oko je instrument naših misli, a zadatak je umjetnika izraditi slike koje će potaknuti naše razmišljanje. Sukladno tomu, vaš zadatak kao lidera jest izraditi slike koje će vas i ljude koje vodite potaknuti na akciju.
Svi vrhunski profesionalci, bez obzira na profesiju, znaju koliko je važno moći zamisliti osobni i poslovni uspjeh, prije negoli se ostvario. Također, snaga vizualizacije već je dugi niz godina dobro poznata u sportskim krugovima. Iznimno je učinkovita i efikasna kada se koristi na pravilan način. Ovom fantastičnom tehnikom možete se koristiti i kako biste uspješno vizualizirali život kakav želite. Pri tome trebate slijediti nekoliko važnih pravila.
Osnovne pretpostavke vizualizacije
- Vizualizacija je tehnika zamišljanja svoje izvedbe svojim okom ili okom promatrača. Uključuje upotrebu svih pet osjetila (vid, sluh, njuh, okus, dodir). Od iznimne je važnosti uključiti što više osjetila u samom procesu vizualizacije, jer upravo uporaba osjetila daje vašem mozgu poruku kako je ono što zamišljate moguće ostvariti.
- Pravilna vizualizacija uključuje mentalnu aktivaciju svih onih područja u mozgu koja su odgovorna za izvođenje određene motoričke radnje, a kada se želite motivirati, onda i aktivaciju određenih emocija i osjećaja.
- Na vizualizaciju utječe vrsta aktivnosti koju zamišljate, iskustvo, vrijeme, trajanje te sposobnost imaginacije.
Kako biste pravilno vizualizirali, u nastavku navodim osnovna pravila vizualizacije:
- Jasnoća slike, odnosno bogatstvo detalja. Prizovite što više detalja u vizualizaciji. To se odnosi na sve ono što vidite, čujete, možete namirisati i osjetiti, poput osjećaja nošenja odjeće, kontakta vaših stopala s tlom, fizičkog kontakta s drugom osobom i slično. Takva vizualizacija daje vašem mozgu dojam kako se doista nalazite u realnoj situaciji, a to je ono što želite postići.
- Savršenstvo izvedbe još je jedan preduvjet pravilne vizualizacije. Uvijek nastojte vizualizirati stanje, događaje ili situacije koji su u skladu s vašim mogućnostima. Također se fokusirajte na ono što želite postići, a ne na ono što želite izbjeći.
- Kontrola treba biti sljedeći preduvjet vaše vizualizacije. Sve što vizualizirate: svoje pokrete, akcije i reakcije, treba biti pod vašom kontrolom. Ako napravite pogrešku u vizualizaciji, slobodno prevrtite nekoliko scena unatrag i ponovite taj dio vizualizacije. Ispravite ga, pazeći pri tome na svaki detalj.
- Perspektiva je još jedno neizostavno obilježje vizualizacije. Možete primijeniti unutarnju perspektivu (vlastitim očima gledati što se događa) ili vanjsku perspektivu (kao da gledate sami sebe iz ptičje perspektive, s tribina ili na televizoru). Želite li vizualizirati neki osjećaj ili emociju, odaberite unutarnju perspektivu. Na taj će se način vaš mozak lakše asocirati u situaciju i prizvati željenu emociju.
- Ključne točke – u vizualizaciju ubacite 2 – 3 elementa na koja ćete usmjeriti svoju pozornost. Također, želite li, primjerice, vizualizirati čitav dan, odaberite određene točke koje ćete vizualizirati jer nemate vremena vizualizirati svaku aktivnost u danu.
Iskustva velikog broja menadžera koji su prakticirali tehnike vizualizacije pokazuju, kako većina navodi, da im je redovita vizualizacija pomogla u kreiranju više razine energije tijekom dana, boljoj kontroli ponašanja te u lakšem upravljanju emocijama. Vizualizacija vam također može pomoći u boljem održavanju fokusa.
Mirta Fraisman Čobanov
leadership coach & psihoterapeut